Sağlıklı beslenmenin yol haritası Sağlıklı beslenmenin yol haritası

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Polikliniği, sağlıklı beslenmenin yol haritasını çizerken, Nütrisyon kliniğinde, ağızdan beslenemeyen hastalara güvenli gıda desteği sağlanıyor.

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin kişinin yaşam kalitesi ve sağlığı üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşıldığı günümüzde; Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde Beslenme ve Diyet Polikliniği, sağlıklı beslenmenin yol haritasını çizerken, Nütrisyon birimi ise ağızdan beslenemeyen hastalara güvenli gıda desteği sağlıyor.

2 diyet, bir de Nütrisyon Destek Polikliniği olmak üzere 3 poliklinikte, 6 diyetisyen ile sadece yatarak tedavi gören hastalar değil, ayaktan tedavi için başvuran hastalara da hizmet veriliyor.

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Baş Diyetisyeni Güzin Görgün, doğru beslenmenin, hemen hemen birçok hastalığın tedavisinde destekleyici bir unsur olduğunu belirterek, “Bu nedenle servislerden polikliniğimize konsültasyon talebinde bulunulmakta ve hastanın tedavisini destekleyen beslenme programı için doktorun uygun gördüğü diyet şekline göre hastanın diyeti ayarlanmaktadır. Yoğun bakım ünitelerimizde günlük 2 diyetisyen ve 1 hemşire tarafından visit yapılmaktadır. Serviste yatarak tedavi olan hastaların taburculuk sonrası evde sağlıklı beslenmesini sürdürebilmesi için diyet eğitimi de verildiğini belirtti. Beslenme ve diyet bölümümüz; klinik ve poliklinik hastalarımıza yaş, cinsiyet ve fiziksel uğraşı gruplarına göre, sağlıklı bireyler için enerji ve besin öğeleri gereksinimleri ile sağlıklı beslenme programlarını belirlemektedir. Diyabet ve gebelik gibi özel grupların da beslenme ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Hastalarda beslenme, diyabet beslenmesi, kilo verme ya da kilo kontrol yöntemleri, kilo alma programı ile gebelik ve emzirme döneminde beslenme konusunda hastalarımıza yol haritasını çizmekteyiz.” dedi

Nutrisyon Sorumlularından Yoğun Bakım Uzmanı Uz. Dr. Fatih Demircan ise Nütrisyon’un, beslenmeye dayalı bir tedavi şekli olduğunu belirterek, “Nütrisyon destek ekibimiz; beslenme tedavisinin yürütülmesinde karşılaşılan her türlü sorunlara çözüm üreten doktor, diyetisyen, eczacı ve hemşireden oluşmaktadır.” dedi.

Uz. Dr. Demircan, Nütrisyon destek ekibinin riskli hastaları ortaya koymak ve hastalara uygun beslenme tedavisini düzenli olarak sağlamak olduğunu, aynı zamanda ağızdan beslenemeyen hastalar için de Parenteral ve enteral beslenme uyguladıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Parenteral beslenme, sindirim sisteminin kullanılamaması durumunda damarlara doğrudan yerleştirilen bir kateter yoluyla gerçekleştirilen beslenme şeklidir. Enteral beslenme ise besinlerin ağızdan veya tüple sindirim sistemine verilmesidir. Bu gruptaki hastalarımızın gıda solusyonları en güvenli şekilde özel olarak hazırlanmaktadır. Bu beslenme ürünlerinin depolanması ve kullanımının emniyetli koşullarda olmasını sağlamak ve bunu için gerekli tedbirleri almak da ekibimizin görevleri arasındadır.” dedi. (Mustafa DAŞTAN – İLKHA)


 

Kategori: SAĞLIK VE YAŞAM
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-