"Kalplerde engel olmazsa hayat güzel olur"

Elazığ İl Müftülüğü tarafından organize edilen "Farklılıklarımız Bizi Ayırmasın" adlı programda yapılan konuşmalarda İslam'ın engellilere yönelik önemine dikkat çekildi.

Elazığ İl Müftülüğü tarafından organize edilen "Farklılıklarımız Bizi Ayırmasın" adlı Manevi Destek Programı’nın finali yapıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Sare Evcimik, "Engelliler ve ailelerinin toplumla bağlarını güçlendirmek amacıyla düzenlediğimiz 'Farklılıklarımız Bizi Ayırmasın' Projesi’nin final programını yapıyoruz. Engellilere daha iyi hizmet götürmek için Diyanet İşleri Başkanlığımız bütün illerde engelli koordinatörlükleri kurdu. Bizler işaret dili eğitimleri ile birlikte bu kardeşlerimizin dinlerini daha iyi öğrenmelerine gayret gösteriyoruz. Bunun yanı sıra görme engelli kardeşlerimiz ile birlikte özel rehabilitasyon merkezlerindeki programlarımız devam ediyor. Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de buyuruyor ki: 'Biz insanı en güzel şekilde yarattık.' Önemli olan kalplerde engel olmasın. Çünkü kalplerde engel olmazsa hayat güzel olur." şeklinde konuştu.

Daha sonra İl Müftü Yardımcısı Hatice Arslan engellilerin hayatın içine katılmasının önemi üzerinde durarak şöyle konuştu:

"Bizleri misafir eden okul idarecilerine ve bu programda evlatlarını yalnız bırakmayan engelli ailelerine çok teşekkür ediyorum. 3 yıldır canla başla engelli kardeşlerimiz için çalışıyoruz. Peygamberimiz âmâ bir sahabenin evde namaz kılma isteğine olumlu cevap vermiyor ve onun da mescitte cemaatle birlikte namaz kılmasını istiyor. Peygamberimizin bu tutumu bizler için çok güzel bir örnek olması lazım. Çünkü Peygamberimiz; engelliyi hayatın dışına değil, hayatın bizzat içine dahil ederek onların motivasyonunu arttırıcı ve hayata tutunmalarını destekleyici bir tavır sergiliyor." dedi.

Arslan, "Anadolu’da bir söz vardır; 'Emeğin kalacağına umudun kalsın' diye. Onun için sizlere tavsiyem evlatlarınız için hiçbir şeyden geri kalmayın. Allah’ın sizlere tanıdığı bütün imkânları onlar için seferber edin. Çünkü onlara yaptığınız her bir iyilik amel defterinize birer hasene olarak yazılacaktır." İfadelerini kullandı.

Koronun seslendirdiği ilahilerin ardından semazen gösterisi yapılan program davetlilere yapılan ikramlar ile sona erdi. (Mustafa Daştan - İLKHA)

  

Kategori: GÜNCEL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-