Reklamı Geç
“Bankalara Yapılan Çağrıyı Destekliyoruz” “Bankalara Yapılan Çağrıyı Destekliyoruz”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bankalara yönelik faiz indirimi yapılması yönündeki çağrısını desteklediğini açıkladı.

Faiz artışlarının oluşturmuş olduğu sıkıntıların giderilmesi için Merkez Bankası ile birlikte Özel Bankalarında aynı fedakârlığı göstermediği dile getirilmişti. Özel bankalarında aynı fedakârlığı göstermeleri için yapılan çağrıların desteklendiği belirtildi.

Elazığ Ticaret Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan faizlerin düşürülmeleri gerektiğine binaen yapılan açıklamaları desteklediklerini belirterek açıklamalarda bulundu.

“Kamu bankalarımız faizleri hızla indirdiler, özel bankalarda ise hala bir atalet var”

“TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu Merkez Bankasının son üç toplantısında 10 puanlık faiz indirimi yaptığını bu durumun iş dünyasını memnun etiğini belirterek, ‘Kamu bankalarımız faizleri hızla indirdiler, özel bankalarda ise hala bir atalet var. Ekonominin büyümesine bir destek de bankalardan gelmesini bekliyoruz. TOBB nezdinde yaptığımız girişimlerde ve sunduğumuz raporlarda finans sektörünün reel sektöre sıkıntılı dönemlerde mesafeli durduğunu ve bu durumun iş dünyasını zorladığını ifade ederek konu hakkında girişimlerde bulunulmasını talep etmiştik. Sayın Başkanımız iş dünyasının bu taleplerini değerlendirmekte ve ilgili kurullarda dile getirmektedir. Son olarak Merkez Bankasının faiz indirimi sonrasındaki değerlendirmesinde de tüm iş dünyasının beklediği şekilde bir değerlendirmede bulunarak bankaların faiz indirimine gitmesi gerektiğini dile getirmiştir.” dedi.

“Fedakârlığı reel sektöre bırakıp, karı kendilerine ayırmasın”

Arslan “Kredi taleplerinde, bankalar faiz dışında giderek artan şekilde masraf/komisyon adı altında çok yüksek ilave maliyet çıkarıyor. Bu da reel sektörün yükünü artırıyor. Bankalar herkesin fedakârlık yapması gereken bu dönemde, fedakârlığı reel sektöre bırakıp, karı kendilerine ayırmasın istiyoruz. Geçen yıldan beri ilimizde finans sektör temsilcileriyle 3 kez bir araya gelerek karşılıklı taleplerimizi değerlendirdik. Buralardan çıkan sonuçları kamuoyu ve TOBB ile paylaştık. Sadece ilimiz için değil Türkiye genelinde yaşanan bu önemli sorun için umuyoruz ki, Sayın Başkanımızın bu çok değerli çıkışı ve beklentisi karşılık görecektir. İş dünyası adına kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Kategori: EKONOMİ
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-